Van valami, ami nagyon régóta várakozik, hogy kikerüljön erre a blogra. Az egyik legszebb virágos könyvről szeretnék írni nektek, virágimádóknak. Nem mintha buddhista lennék, de szeretek úgy gondolni a növényekre, mint olyan élőlényekre akiknek lelkük van. Márpedig én mindig úgy képzeltem, hogy akinek lelke van, az szerelmbe esik...
Edvard Koinberg - Herbarium Amoris
(A növények szerelmi élete)
Még mielőtt arra gondolnátok, hogy menthetetlenül szentimentális vagyok, le kell szögeznem, hogy a művet alapvetően tudományos megfigyelések ihlették. Csak felsőfokban tudok beszélni erről a könyvről, de szeretném elkerülni a közhelyeket úgyhogy inkább idézek:
"E könyvet Carl von Linné Virágkalendárium (Calendarium Florae) című, 1756-ban megjelent műve ihlette.
A felismerés, hogy a növények nemi úton szaporodnak majd az ebből levezetett tudományos osztályozás, a híres svéd orvos-botanikus Carl von Linné (1707-1778) agyában fogant meg. Mintegy húszezer példányt számláló, a világ minden tájáról származó növénygyűjteményére támaszkodva, Linné a növényeket virágzási idejük alapján Calendarium Florae-ba rendezte. Kialakított egy rendszert, melyben a növényfajtákat nemi szerveik száma és elrendezése szerint osztályokba sorolta, miközben a növények nemiségét az emberéhez hasonlította. Feltevése, miszerint a porzó és a bibe az emberi nemiszervekkel azonosítható – bár kortársai körében ez heves ellenállást váltott ki – végülis a növények osztályozásában "szexuális forradalomhoz" vezetett." (Herbarium Amoris – Taschen)
Carl von Linné (1707-1778) a modern, tudományos nevezéktan szülőatyja
Vannak könyvek, amiket nem lehet letenni és vannak olyanok, amiket újra és újra jó kézbe venni, mert megnyugtat vagy felzaklat, vagy feltölt. Ez is egy ilyen. Lassan fél éve rendszeresen forgatom és még mindig találok néznivalót benne. A kötet voltaképpen Linné elméletét illusztrálja, meglehetősen érzékletes formában. Helyenként szinte korhatáros.
Dicentra Spectabilis – kerti szívvirág
Antirrhinum majus (kerti oroszlánszáj) és Pisum sativum (zöldborsó)
Puschkinia scilloides (Puskin-csillagvirág) és Salix caprea (barkafűz)
"A természet megfigyelése ízelítőt ad a mennybéli boldogságból, a lélek örök öröméből és teljes újraéledéséből – ez jelenti minden földi boldogság csúcspontját. Ahogy mindez megérinti a lelket, mintha az ember a nyomasztó mozdulatlanságból ébredne, és a ragyogó fényben újra megmozdulna, mintha magáról megfeledkezve életét egy mennybéli világban élné – vagy földi paradicsomban." (Eredetileg: Curiositate naturalis – 1748)
Acer platanoides (Korai juhar)
"Egyes virágok a szerelemtől hajtva szélesre tárják bibéjüket, mint egy vad sárkány és csak kiéhezetten a porzók virágporára vágynak. Amint vágyuk kielégül, összezárják bibéjüket és bőséges gyümölcsöket hoznak." (Eredetileg: Sponsalia Plantarum – 1746)
Papaver nudicaule (Izlandi mák)
"A szerelem még a növényeket is megérinti, nők, férfiak, de még a hermafroditák is nászra kelnek. És pontosan ezt szeretném a növények nemi szervein keresztül bemutatni: melyek a nők, melyek a férfiak és melyek a hermafroditák." (Eredetileg: Praeludia Sponsaliorum Plantarum – 1729)
Ez a könyv nálam 10 ponttal átment, úgyhogy ajánlom mindenkinek, akit érdekelnek a virágok, a botanika, a svéd tudósok, a szex, csak gyönyörködne, esetleg bukik a nagy formátumú, színes albumokra, vagy azon gondolkozik, hogy mit vegyen a finom lelkű barátainak nászajándék gyanánt.
Edvard Koinberg – Herbarium Amoris, Taschen, 280 oldal, ISBN: 978-3-8365-1450-7
Képek forrása: Linné, könyv – Taschen