I. Anyagok, alapműveletek
Mint ígértem publikálom eddigi tapasztalataimat a tojásfestésről. Ez mostanra nem kevés. Mindezt azért, mert utálom a "te is könnyűszerrel meg tudod csinálni" típusú bejegyzéseket, pláne olyanoktól, akik még életükben nem csinálták amíről írnak. Persze vannnak a témában hasznos olvasnivalók is. Vállalkozó kedvűek most megmerítkezhetnek a témában végre nem kötnek a karakterek, több részletben mindent leírok. Az alapokkal kezdünk. Mit is kell beszerezni? Mi mire jó? Festés alapok. Igyekszem illusztrálni is. Nem kronológiát követek, hanem ABC sorrendet, de a végére mindent megtudsz. Azért csinálom így, mert szerintem a kreativitás ott kezdődik, hogy nem másolsz, hanem ismersz technikákat és azt egyedileg alkalmazod. Aztán majd később jönnek a technikák, amiket én szeretek (nincs sok). És végül másolhatsz is ha mégis akarsz. Előljáróban annyit mondanék, hogy minden egyéb híresztelés ellenére, a (szép) tojásfestéshez azért kell némi kézügyesség és sok türelem (különösen gyerekekkel). Nem tudom bárki hasznát veszi-e ennek a bejegyzésnek, de rajtam ne múljék, úgyis régóta meg akartam írni. Sok szeretettel küldöm azoknak akiket érdekel!
Ecet. A feloldott festékbe szokás önteni egy evőkanállal a festék fixálásának céljából.
Ételfesték. Sokkal szebben lehet festeni vele, mint a boltban kapható tojásfestékekkel. Paszta, por és folyadék formában is kapható. Az árak eltérőek 180 Ft-tól 860 Ft-ig terjednek egységenként. Mindegyik típus vízben oldódik. Egy egységből (ami vagy néhány ml-es falkon vagy egy kisebb tégely) készülő oldat bőségesen elég akár 50-60 tojás befestésére is. Ételfesték pasztából már egy késhegynyi is gyönyörűen beszínez 3 dl vizet. Minél töményebb oldatot készítünk annál sötétebb színt kapunk. Feloldás után adhatunk az oldathoz egy evőkanál ecetet. A színek keverhetők, de szebb árnyalatokra számíthatunk, ha nem tesszük, hanem eleve megfelelő színű festékeket választunk. Nagyon gazdag a színválaszték. Az én biztos lelőhelyem: az Ázsia Bt.
Az én kedvenc típusom: Wilton Icing colors (fent említett helyen kapható). Nem olcsó (7-800 Ft/tégely-20g), de egy életre elég. Nagyon szép árnyalatokban kapható, vízben oldható paszta. Ennél olcsóbbak a folyékony és por alapú változatok, amik szintén tökéletesek, csak nem ennyire gazdag a színválaszték belőlük.
Felfüggesztés Használhatsz damilt, ha "láthatatlan" megoldásra vágysz, de lehet egy felfüggesztés kifejezetten hangsúlyos is (mint a képen). Egy drótdarabra lesz szükséged (például egy nagyobb gémkapocs kiegyenesítve) ami hosszabb mint a tojás hossza. Egyik végét hajtsd vissza, hurkot képezve. A fonalra vagy damilra gyöngyöt vagy egy flittert fűzhetsz, a drótot vezesd át a tojáson és a fonalat vagy a damilt a drót hurkába fűzve, húzd át a szálat a tojáson.
Itt alulra nem gyöngy került hanem a hímzőfonalból egy kis bojtot készítettem, ezen akad meg a tojás.
Másik felfüggesztési megoldás, ha rugalmas drótból rövid szárú hurkot csinálunk. A szárakat összenyomjuk, a lyukba helyezzük és mikor elengedjük az belül szétnyílik, így a tojás tetején csak egy kis drót hurkot látunk. Így függesztik fel a karácsonyfa díszeket is, onnan puskázhatsz.
Így néz ki. Néha kapható készen kreatív boltokban, de házilag is legyártható.
Festés. Bizonyos technikák főtt, míg mások inkább kifújt tojásokkal működnek jól. A kifújt tojás csak lassan merül el, akár úsztatható is a festék felszínén. Amennyiben kifújt tojással dolgozunk számítsunk rá, hogy a tojást a festék alá kell nyomjuk, ha szeretnénk egyenletes színt és felületet kapni (lsd. saslik pálcika), majd a festék belefolyik a tojásba, így érdemes azt figyelmesen kicsöpögtetni. (lsd. szárítás) Fordított sorrend nem lehetséges. Előbb kell kifújni a tojást és aztán befesteni. Különben a szád színes lesz, a tojás meg foltos.
Kifújt tojás festésének fázisai
Festő edények. (első kép – 1) Ha gyerekekkel festünk érdemes súlyosabb darabokban gondolkodni, amik kevésbé borulékonyak. Amúgy megteszik a 2 dl-es műanyag poharak, melyeknél egy tojás tökéletes elmerítéséhez nem kell másfél liter festéket kikevernünk. Ugyanez igaz természetesen az üvegpoharakra is. Az ételfesték kimosható, így választhatjuk ezt a környezetbarátabb megoldást is, ha van energiánk a mosogatással is foglalkozni.
Gumikesztyű. (első kép – 2) Vékony, gyógyszertárban kapható verziót vegyünk, mert azzal sokkal könnyebb dolgozni. Valójában a vastagban lehetetlen. Mellőzése esetén az ételfesték annyira intenzíven képes megfogni az ember bőrét, hogy napokig rajta marad, különös tekintettel a körömágyakra. Továbbá festékes kezünkkel összefogdossuk a már kész tojásokat, amik foltosak lesznek és ettől nagyon elkeseredünk.
Hibajavító. Ha olyan szerencse ér bennünket, hogy fehér héjú tojásra akadunk, azzal a szomorú ténnyel szembesülünk majd, hogy rózsaszín számokat nyomtattak rájuk. Amennyiben festetlenül akarjuk használni a tojásokat (pl: decoupage technikához) úgy dekorálás előtt a számokat hibajavítóval szépen eltüntethetjük. Vigyázat! Festésre szánt tojással ne tegyük, mert a hibajavítót nem fogja be a festék.
Hústű vagy szúróeszköz. (első kép – 3) Amennyiben ki akarjuk fújni a tojásokat, úgy szükségünk lesz egy eszközre, amivel lyukakat fúrunk a héján. Nem kell feltétlen pont hústűt használni, de az alábbi szempontokat vegyük figyelembe az eszköz kiválasztásakor: nem lehet túl vékony (mint egy varrótű) és nem lehet vastagabb, mint egy hústű, mert a tojás beszakad. Nem árt, ha a tűn van valami végződés, hogy a másik vége ne a tenyerünkbe fúródjon. Kis parafadugót is szúrhatunk rá, így könnyebb megtámasztani a tenyerünkben. A képen láthatjátok az én eszközömet, ami nem tudom, hogy eredetileg mire való, de erre tökéletes és egy kreatív boltban vettem.
Papírtörlő. (első kép – 4) Nagy mennyiségben fogy a tojások szárazra törlésére. (textil, vatta, géz nem alkalmas a helyettesítésére, ne is próbálkozz ezekkel.)
Tojás. Ha sikerül fehér héjú tojásra akadnunk, feltétlen vásároljuk meg, mert azok sokkal szebben festhetők, mint a drapp színűek. Ha csak a sarki közértig jutunk, akkor is érdemes figyelni rá, hogy a drapp héjúak közül is a világosabb tónusúakat válasszuk. Tapasztalatom szerint Magyarországon gyakorlatilag esélytelen fehér héjúakat szerezni, de azért ne adjátok fel!
Ha csak barna héjú tojást kapsz, sötétebb, tüzesebb árnyalatokban gondolkozz és ehhez passzoló technikában.
Tojások kifújása. Először bonyolultnak tűnik, de az első után már megy mint a karikacsapás! A kifújt tojásdekorációkat elrakhatjuk a jövő évre is, ráadásul fel is fűzhetjük és barkadísznek is használhatjuk. A beltartalomból pedig finom sütit süthetünk vagy tojásrántottát az egész családnak. (Figyelem a fehérje és a sárgája összekeveredik! Ennek megfelelően válasszunk receptet!) Igazán megéri a ráfordítást! A borzasztóanelvetemültek injekcióstűvel szívják ki külön a fehérjét és külön a sárgáját. Ez szerintem már az elmebaj kategóriája, s mint ilyen én nem élek vele.
A tojást kézben tartva, egyik oldalán óvatosan lyukat fúrúnk egy erős tűvel. Határozott, de nem túl erős nyomással próbálkozzunk. Miután a tojás héja kilyukadt a nyílást úgy tágíthatjuk, hogy a lyuk szélét apránként letörögetjük. Ez azért jó technika, mert ha az eszköz megfeszül a lyukban (ha körkörös mozdulatokkal próbáljuk tágítani a lyukat), a tojás héja bereped. A másik oldalon ugyanígy lyukat készítünk. Egy fa pálcával (pl.: saslik pálca) belenyúlúnk a tojásba, hogy kilyukasszuk a sárgáját. Másik módszer, hogy jó erősen "öszerázzuk a tojást", hogy a fehérje és a sárgája összekeveredjen. Majd (szánkhoz emelve) jó erősen levegőt fújunk a tojásba az egyik lyukon, miközben a másikon kifolyik a beltartalma. Minél nagyobbak a lyukak a tojáson, annál könnyebb kifújni. Ha kész lemossuk, kiöblítjük a tojást és félre tesszük száradni. (Nem linkelek be videót, mert annyira rosszul néz ki ez a művelet, hogy elmegy tőle a kedvetek és azt nem akarom.)
Saslik pálcika. (első kép – 5) Nagyon hasznos eszköz. Előnye, hogy vékonyabb és rövidebb, mint a hurkapálcika. Bármelyik nagyobb szupermarketben kapható, többnyire 100-as kiszerelésben. (lsd. tojások kifújása és szárítás). Szintén jól tudjuk használni kifújt tojások festék alatt tartására, mivel azok a felszínre úsznának, de a pálcikával könnyen a festékbe nyomhatjuk őket, anélkül, hogy nyomot hagynának.
Szárítás. A megfestett kifújt tojásokat saslik pálcikák segítségével száríthatjuk a legkönnyebben és legprecízebben. A saslikpálcára "felfűzzük" a tojást és pálca két szélét egy széles szájú pohárra/edényre támasztjuk, hogy a tojás a "levegőben lógjon" Ez jól működik a felületén festett technikákhoz (a klasszikus festéshez - mikor festékbe mártjuk - azért nem ajánlom, mert ugyan kívül szépen leszárad a tojás héja, de belül még másnap is állni fog a folyadék. Erre az esetre lásd a módszert alább.)
Amikor a tojást a festékbe mártjuk, olyankor jól bevált módszer: a salik pálcikára a közepétől vastagon papírtörlőt tekerek. A végére felfűzöm a tojást (ami megakad a papírtörlőn) és a pálcát pohárba állítom. Így lassan, biztosan kicsöpög a festék a tojásból, amit a papírtörlő felszív. Enélkül még órák múlva is folyik a tojás belsejéből a festék, amikor már rég mást csinálnánk, például rárajzolnánk lakkfilccel a felületére, hogy csak egy példát említsek.
Megfőzött tojások szárítására a legjobb módszer, ha egy hungarocell lapba sűrűn gombostűket szúrkálunk és a megfestett tojásokat erre a "fakír ágyra" fektetjük. Így nem marad a szárításnak nyoma, míg ha csak simán tányérra fektetjük, szinte biztos, hogy foltos lesz.
Zsírtalanítás. Többféle technika létezik, de véleményem szerint leghatékonyabb festés előtt papírtörlővel jó alaposan áttörölni a tojások héját.
Következő tojásfestésről szóló posztban a technikákról olvashattok majd.
UPDATE: a második részt itt olvashatjátok
Fotó: Virágom, virágom, ételfesték, szárítás kép, tojás