Van egy-két dolog amire, hogy úgy mondjam "rá vagyok kattanva". Az egyik ilyen a szelektív szemétgyűjtés. Sokat töprengtem, hogy mennyire menjek bele abba, hogy miért is fontos. Nem fogok nagyon. De annyit azért mondok, hogy szerintem eléggé az. Úgyhogy kérlek engedjétek meg, hogy egy rövid kitérőt tegyek a virágoktól ebbe az irányba. Mert fontos. Mert ez is a környezet. Illetve annak a kímélése vagy ha úgy tetszik megóvása. Ha néhány évtizeden belül még szeretnénk elfogadható minőségű életet élni a Föld nevű bolygón és ha úgy érezzük, hogy ebben azért van némi felelősségünk, akkor nem lehet megkerülni ezt a kérdést. És persze nem csak ezen múlik, de PONT ENNYIT megtehetünk, hogy jó irányba menjenek a dolgok. Én pedig PONT annyit azért tehetek, hogy mutatok egy ötletet, hogy hova/hogyan rakd.
Lassan beindul az erkély-terasz-kert szezon. Ideje gondolkozni, hogy mit is tehetünk...
Miután "kétlaki vagyok", Svájcban és Magyarországon is van szerencsém folyamatosan nyomon követni a "szemét helyzetet", így arra gondoltam, hogy ideje mostmár írnom erről egy posztot. És miután nem biológus vagyok, nem kertész és még sokminden egyéb sem, inkább most azt mutatom meg, hogy nálunk hogy megy ez. Továbbá szeretem a csinosan összállított anyagokat a témában, de szívesebben ajánlok olyat, amit kipróbáltam és tudom, hogy működtethető egy átlagos háztartásban. Én (sem) vagyok időmilliomos és a konyhám is átlagos méretű, szóval egyszerű lesz a recept. Igaz van egy erkélyünk (korábban már itt olvashattatok róla), ami körülbelül 1 méter széles és 5 méter hosszú, szóval egy átlagos társasházi erkély méret (nagyon keskeny) ahol rengeteg időt töltünk és minden négyzetcentijét kihasználjuk. Ez pedig csak azért fontos, mert komposztálni biztosan nem tudsz az előszobában. De azt a részt kihagyhatod.
Bejegyzésem megírásához ugyanis a végső lökést az adta, hogy (Svájcban) az eddigi szelektív gyüjtők mellett megjelent egy szerves hulladék gyüjtő is. Aminek annyira megörültem, hogy azonnal be is szereztem egy edénykét erre a célra és mostmár a nyers növényi ezt-azt is külön gyűjtjük.
Amikor elkezdi az ember szelektíven gyűjteni a szemetet rövidesen szembesül vele, hogy a szemét kb 80 százalékát szelektíven tudja gyűjteni. A korábbiakhoz képest nagyon kevés dolog kerül valóban a szemétbe. Amit szelektíven gyűjesz, azt újrahasznosítják és ez Magyarországon is így van. És bár komposztálni még nem tudsz a városokban, de azért az elmúlt években rettentő sokat javult a helyzet. A következő amit észreveszel, hogy egy hét után teljesen automatikussá válik. Eszedbe sem jut az újsápapírt a szemetesbe dobni. Ezzel párhuzamosan merül fel benned a kérdés, hogy hol tárold (az otthonodban) ezt a rengeteg szemetet? Egyre több lesz a PET-palackkal teli zacskó és utálni kezded az egészet, mert ugyan jóságos vagy, de a sok "szelektív" elrondítja a lakásod. A kis konyhai szemetes ládácskákon, a mosogató alatt, én röhögőgörcsöt szoktam kapni. Nálunk (pedig csak ketten vagyunk) lényegesen több szemét képződik ugyanis, mint ami ezekbe beleférne, mert a legkevésbé sem életszerű, hogy naponta vigyük le a szelektíven gyűjtött szemetet. Így a zacskók hosszas kerülgetése után megoldást kerestem. Olcsót, gyorsat, praktikusat és végül ez lett:
Így fest hétköznapi üzemmódban. Láda az Ikeából (HOL névre hallgat, két méretben is kapható), az erkély végébe állítva, közvetlen a konyha ajtó mellett. Egy mozdulattal felnyitható a teteje, ami nagyon fontos szempont volt, mert így praktikus.
És ez történik belül:
Ami most nem látszik, (mert épp nincs ilyen szemetünk), hogy az elem, villanykörte, stb., remekül elférnek még a kimaradó helyekre. A belső rendszer szintén az Ikeából (DIMPA) van. Bár a látvány nem szép, de a kiöblített üvegnek, papírnak, aluminiumnak nincs szaga, így nem érdekes, hogy az erkélyen (vagy a lakásodban) várakozik néhány napot a szemét.
Komposztálható növényi hulladéknak (ha van lehetőséged hová rakni) azt tanácsolom, hogy kicsi tárolót válassz, mert gyorsan "beindul" így azt gyakrabban kell majd ürítened. Svájcban már ilyen is van:
Biológiailag lebomló zacskó, komposztálható hulladék gyűjtéséhez.
Ezt a ládás megoldást azért is szeretem különösen, mert amikor többen vagyunk, vendégek jönnek, ülőalkalmatosságként funkcionál. Rádobunk még néhány párnát és ki gondolná elsőre, de sajnos az igazság az, hogy a (szelektív) szemétdombra ültetjük a kedves vendéget...
Nyáresti borozgatások tökéletes helyszíne.
Szelektív szemétgyűjtésről, (mit hova szabad dobni) a www.szelektiv.hu-n olvashatsz
Szintén arról, hogy melyik konténerbe mit dobhatsz és hogy hol vannak hulladékgyűjtő szigetek az FKF zrt. oldalán tájékozódhatsz. További hasznos információkat atémával kapcsolatban és egy helyes kisfilmet találsz még a www.hulladekabc.hu oldalon.
NINCS JÓ KIFOGÁS. NE LEGYÉL LUSTA! SZELEKTÁLJ!
Fotó: Virágom, virágom