Hálám jeléül ajánlom ezt a bejegyzést r:Jókuti_Andrásnak.
Ősszel elárasztja a boltokat a cserepes krizantém. Vágott formában is kapható, kötik csokorba és teszik vele azt, ami miatt mostanra rehabilitációra szorul. Nevezetesen, hogy nagy mennyiségben viszik ki a temetőbe. Különös tekintettel, a nem épp törékeny szépségégükről, hanem inkább tartósságukról híres nagyfejű példányokra, ami véleményem szerint inkább rémisztően néz ki, semmint szép. A nagy fehér és sárga virágú hibridek keltik hosszú idők óta a krizantém rosszhírét. Nagy kár, mert mára csak az őszi krizantémoknak kb. 5000 faja ismert. Persze a legtöbbjük a legkevésbé sem szolgált rá, hogy rosszhírét keltsék. Többek között létezik egy halványrózsaszín pókvirágzatú változata, amit itthon nem nagyon látni, pedig gyönyörű. Továbbá érdemes megemlíteni a Santini fajt, amit nyilván mindenki ismer, bár nem tudja. Erre a névre hallgat az az apró élénkzöld virágú, rendkívül tartós változat, amit én nagyon szeretek és manapság szinte minden virágbolt kínálatában megtalálható. Szaknyelven "csokor lazítóként" használják.
Íme a halványrózsaszín változat csokorba kötve. Társai: Hamvaska (Senecio Cineraria), Szamárkenyér vagy másnéven díszbogáncs (Echinops Ritro) és díszkáposzta (Brassica Oleracea)
Kép forrása: Martha Stewart Living 2009-november
Kép forrása: Martha Stewart Living 2009-november
Fényesen induló karrierje Kínában kezdődött, ahol Krisztus előtt 1500-ban már várost neveztek el erről a növényről. Onnan indulva hódította meg Japánt, ahol népszerű lett, akár egy popsztár és mai megítélésének ismeretében joggal nevezhetjük múltját dicsőnek, hisz meglepően sokra vitte: a császári ház címernövénye lett. Japánból jutott el Európába az 1700-as években. 1830 óta nemesítik, de nagyüzemi termelése csak 1930 körül indult el, elsősorban Hollandiában és Franciaországban. Botanikai neve, magyarul napvirágot jelent. Régi magyar neve pedig (kerti) margitvirág.
Körülbelül két hete a Kikában jártam Budaörsön és a bejárat előtt ez a látvány fogadott. Így együtt igazán mutatósak. Magam részéről a sötétrózsaszín árnyalatot kedvelem a leginkább. (Botanikai nevük: Chrysanthemum Multiflorum)
A krizantém úgynevezett rövidnappalos növény. Ami azt jelenti, hogy a virágok fejlődésére leginkább a nappalok hossza hat. Igazi éjszakai pillangó, a rövid nappalok idején indul be igazán. Ezért a kedvenc évszaka az ősz.Ha elvirágzott, napos helyre, agyagos talajba ki lehet ültetni, de a téli fagyok ellen takarni kell.
Be kell valljam, hogy ezt a képet a Facebookról loptam. Ezúton is köszönet érte az alkotónak.
EXTRA:
Az ajánlóban említett fiatalember érdeklődését szeretném felkelteni, az alábbi, blogom témáját csupán közvetve érintő, ellenben őt talán érdeklő információval: Japánban és Kínában cikkem témáját képező növény egyik fajtáját fogyasztják. A kínai ehető krizantémnak nemcsak virágja, de levele is ehető. Zsengén kissé kesernyés, csípős, gyöngén mustárízű leveléből, virágából vitaminos salátát, köretet készítenek, és húsokat is fűszereznek vele. Japánban a tavaszi krizantém (Chrysanthemum coronarium) levelét fogyasztás előtt, rendszerint egy percig forró vízbe mártják. Vigyázat: hosszasabb főzésnél megkeseredik! Ez az egyetlen krizantém faj, mely fogyasztható, úgyhogy ne siessetek a kertbe szüretelni!